تعرفه و هزینه طراحی و گرافیککتاب فروشی و مرکز پخش کتابطراحی و گرافیک ارزانغرفه فروش کتاب نشر بهتاپژوهش- نمایشگاه فروش کتاب اصفهان 1392غرفه فروش کتاب نشربهتاپژوهشغرفه نشر بهتاپژوهش- نمایشگاه کتاب اصفهان 1392

اخبار

چاپ و فروش کتاب مقیاس های سنجش لکنت در بزرگسالان

فروش کتاب مقیاس های سنجش لکنت در بزرگسالان

www.behtanashr.ir

آسيب‌شناسي گفتار و زبان علمي است كه به مطالعه‌ي ارتباط بين انسانها، اختلالات ارتباطی، ارزيابي و درمان آنها مي‌پردازد. از آنجایی که در این حیطه اقدامات انجام شده گاهی اوقات به وضوح نمایان نیست، مهم است که ثابت شود از زمان و منابع به طور اخلاقی استفاده می‌گردد. براي دستيابي به اين مهم، در سالهاي اخير، مباحث رو به رشدي در زمينه‌ي اهميت درمان مبتني بر شواهد در حوزه آسيب‌شناسي گفتار و زبان مطرح شده است. در فعاليت‌هاي باليني يكي از اصول اساسي رويكرد مبتني بر شواهد، اندازه‌گيري و ارزيابي نتايج درمان مي‌باشد.

     تأكيد بر اهميت مستند كردن نتايج درمان، نه تنها در حيطه آسيب‌شناسي گفتار و زبان بلكه در همه حرفه‌هاي مرتبط با سلامت، افزايش يافته است. دلايل اين علاقمندي بسيار است، از جمله مسئوليت اخلاقي درمانگران براي اثبات موثر بودن درمانهايشان و تمايل به دادن پاسخ به درخواست‌هاي منطقي مراجعان تا نقش فعالتري را در ايجاد استانداردها براي درمان ايفا كنند. متغيرهاي زيادي از قبيل نگرش‌های تئوريكي محققين يا مراجعان، اعتبار سنجش‌هاي انتخاب شده، ساختار درمان، مدت زمان درمان، درصد مراجعاني كه در پيگيري پس از درمانحاضر نبودند، ویژگیهای مراجعان و اهداف پروتكل‌هاي درماني، ممكن است بر روي نتايج درمان تأثيرگذار باشند.

اين مورد در اختلالات رواني گفتار، كه يك پديده پيچيده و چند بعدي است، از طريق مطالعات بسياري كه تأثيرات درمان را بر مولفه‌هايي نظير برآورد درمانگر از بسامد نارواني، طبيعي بودن گفتار و سرعت گفتار مستند كرده‌اند، صورت گرفته است. نتايج اين مطالعات به وضوح اين مسئله را مشخص كرده است كه درمان مي‌تواند به گونه‌اي مؤثر علائم مشهود اختلال لكنت را كاهش دهد.

 

گرچه بسياري از نويسندگان خاطرنشان كرده‌اند كه لكنت چيزي بيش از رفتارهاي مشهود ظاهري را شامل مي‌شود، اما مطالعات بسيار اندكي تأثيرات درمان را بر عوامل "دروني" نشان داده‌اند. از آنجا كه اغلب درمانهايي كه در طول سالها توسط نويسندگان پيشنهاد شده است شامل پژوهشهاي تجربي نبوده‌اند و در زمينه نتايج درمان های کل نگرنیز تحقيقات اندكي وجود دارد، لذا هنگام انتخاب روش درمان، به‌كارگيري يك رويكرد كاملاً مبتني بر شواهد براي درمانگران دشوار مي‌گردد. بنابراين نيازي ضروري و فوري براي تحقيق در زمينه نتايج درمان احساس مي‌شود به گونه‌اي كه جنبه‌هاي مختلف اختلال لكنت وراي صرفاً رفتارهاي گفتاري سطحي، مورد بررسي قرار گيرد.

     یکی از دلایل فقدان نسبي مطالعه در زمينه نتايج درمان مؤلفه‌هاي پنهان‌تر،میتواند این واقعیت باشد که تعيين و اندازه‌گيري جنبه‌هاي عمیقتر لكنت مانند افکار و احساسات فرد درباره لكنت و تأثير لكنت بر زندگي وي به مراتب دشوارتر از اندازه‌گيري رفتارهاي گفتاري وي نظير تعداد تكرارها يا كشيده گويي‌ها است.

      با اين وجود، ابزارهاي متعددي براي اندازه‌گيري جنبه‌هاي وسيع‌تر اختلال لكنت وجود دارد. اين ابزارها بسياري از مؤلفه‌های عمیقتر از جمله رواني گفتار ، اعتماد به نفس فرد جهت حفظ رواني ، واكنشهاي عاطفي - شناختي ،ديدگاهها يا نگرشهاي فرد درباره لكنت و ديگر عوامل را در موقعيتهاي مختلف گفتاری بررسي مي‌نمايند. در مجموع اين ابزارها مي‌توانند تصوير كامل‌تري از تجربه فرد نسبت به اختلال لكنت را براي درمانگران و محققان فراهم آورند ؛ به‌كارگيري اين وسايل در مطالعات مربوط به نتايج درمان لكنت، مي‌تواند اطلاعات لازم درباره تغييرات به وجود آمده در فرد در اثر درمان را مشخص سازد.

     تاکید بر اندازه‌گیری نتایج درمان در اختلال لکنت از یک سو، و ایجاد نگاه همه جانبه به این اختلال در ارزیابی‌ها از سوی دیگر، انگیزه تدوین این کتاب بوده است. ابزارهایی که در این کتاب آورده شده است، جزو معتبرترین ابزارهای مربوط به بررسی عمیقتر لکنت در افراد بزرگسال (بالای 18 سال )می باشد. با افتخار اعلام می­کنیم که بسیاری از ابزارهای مطرح شده در کتاب حاضر توسط محققان جوان کشورمان اعتبار یابی شده‌اند، لذا هدف ما صرفا اقتباس و در کنار هم قرار دادن آنها بوده است.

کتاب شامل دو بخش می باشد: بخش اول توضیح کلی درباره هر مقیاس داده شده و در بخش دوم مقیاس به منظور کاربردهای بالینی و پژوهشی به طور کامل آورده شده است. لازم به ذکر است که برای تطبیق و تبدیل برخی از این ابزارها به زبان فارسی، از روند مطرح شده در پروتکل های ترجمه IQOLA و WHO استفاده گردیده است.

 

اقتباس و تدوین:

بیژن شفیعی

میثم شفیعی

عاطفه موذنی

سید شهاب حسینی نسب

سید امین مدرس زاده

سیما فرپور

ندا طهماسبی

 تعداد صفحات:73

قطع:رحلی

قیمت پشت جلد:10000 ت

 

فروش کتاب با 20 درصد تخفیف در فروشگاه نشر بهتاپژوهش

 ارسال کتاب به سراسر کشور

 تماس با 03112666635 یا  09130002502

 استعلام هزینه چاپ کتاب

فروش کتاب در کتاب فروشی بهتاپژوهش